Blog

Kategórie
 
 
 
 
 
 

Autor: Mirka      Dátum: 08.09.2019     Čítanie na: 2 min.

Únikové hry známe aj pod anglickými názvami Escape room/Escape game či Exit game sú fenoménom posledných rokov. Podstata týchto hier vyplýva už zo samotného názvu, a tou je únik zo zamknutého priestoru.

DINO Exit úniková hra Mrtvý muž v Orient ExpreseDINO Exit úniková hra Polárna stanicaDINO Exit úniková hra Opustená chata

Špeciálne vytvorené miestnosti plné logických hádaniek a úloh na zručnosť, rýchlosť a šikovnosť sú skvelou formou zábavy pre skupinu priateľov, rodiny, ale aj kolegov ako forma teambuildingu.  Na Slovensku máme niekoľko desiatok takýchto miestností, v ktorých si môžete cibriť svoje mozgové závity.

Vznik reálnych Escape Rooms bol inšpirovaný veľkým úspechom počítačových únikových hier, na ktorých som, priznávam, fičala aj ja či moji známi. Virtuálny 2D priestor sa, však, len ťažko dá porovnať so skutočným tematicky koncipovaným priestorom. Adrenalín a vzrušenie z hľadania a lúštenia najrôznejších rébusov nielen cvičí vaše logické myslenie, ale zároveň rúca bariéry medzi zúčastnenými, čo pomáha utužovať priateľské vzťahy. Či už sa skupinke uväznených podarí zvládnuť všetky rébusy včas alebo nie, spoločné zážitky v nich budú rezonovať ešte dlhú dobu.

Ďalšou možnosťou, ako sa odreagovať pri únikovke, prípadne sa pripraviť na tú reálnu, je vyskúšať spoločenskú hru. Čo sa týka akcie a zábavy, jej miesto je niekde uprostred medzi verziou počítačovou a verziou reálnou. Cenovo je, však, určite prijateľnejšia. Z viacerých výrobcov týchto spoločenských hier dostupných na trhu sme si na otestovanie na vlastnej koži vybrali EXIT Únikovú hru od Dina.

 

Autor: Mirka    Dátum: 07.10.2019     Čítanie na: 5 min.

Jeseň mnohokrát príliš nepraje hrám vonku na ihrisku či v záhrade a zabaviť dieťa doma môže byť preto problém. Jednoduchou cestou je posadiť vaše ratolesti pred televízor k obľúbenej rozprávke alebo im dať do ruky tablet s hrou určenou pre ich vekovú kategóriu. S časom stráveným s elektronikou to, však, netreba preháňať jednak zo zdravotného či psychického hľadiska, ale zároveň aj z hľadiska ich prirodzeného vývoja.

Ak máte doma tvorivého tvora, ktorý pri televízii neobsedí, máte to ešte o čosi ťažšie. Deti sú od narodenia zvedavé a plné nápadov. Majú obrovskú fantáziu, ktorú im aj my, dospelí, môžeme závidieť. Nepotláčajme ju. Namiesto toho ju podporme a rozvíjajme čo najviac, najlepšie už v predškolskom veku. A vôbec, pridajte sa k nim a zabavte sa spolu!

Na rozvoj kreativity je výborné už klasické kreslenie či vymaľovávanie, no úprimne, koľko detí vydrží sedieť nad papierom s farbičkou v ruke? J Ďalšími skvelými alternatívami sú inteligentné plastelíny, kinetický piesok, puzzle, kocky a mnoho iného.

My vám dnes predstavíme niečo iné, na vlastnej koži odskúšané Bunchems (odporúčaný vek: 4+). Malé dieliky pripomínajúce bodliaky, ktoré, v podstate, aj na ich princípe fungujú. Správajú sa preto podobne ako nejaký druh stavebnice, no nie v úplne presnom slova zmysle. Sú mäkšie a ich ukladanie nie je obmedzované pravidelným tvarom. Práca s nimi je jednoduchá a zábavná.

BunchemsBunchems

 

Autor: Katarína Hollá     Dátum: 07.08.2019     Čítanie na: 8 min.

Tento článok sa zaoberá analyzovaním kyberšikanovania (šikanovanie, ktoré sa vyskytuje v kybernetickom priestore prostredníctvom sociálnych sietí alebo textových a obrazových správ) a „tradičného“ šikanovania (šikanovanie tvárou v tvár). V rámci článku vysvetlím, prečo kyberšikanovanie je väčšou hrozbou súčasnej generácie ako tradičné šikanovanie.V posledných rokoch sme svedkami rapídneho rozvoja nových trendov v oblasti vedy a techniky, čo sa v neposlednom rade odráža aj na inováciách informačno-komunikačných prostriedkov. Pre dnešnú generáciu detí, ktorú nazývame generáciou Z, sú technológie neoddeliteľnou súčasťou ich každodenného života a kultúry. Deti a dospievajúci sú zapájaní do všetkých existujúcich foriem elektronickej komunikácie. Prináša to pre nich nespočetné množstvo výhod, ale aj isté riziká.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia